پسران بمپور

banner ads banner ads banner ads banner ads

 معرفی مناطق تحت پوشش فیبر نوری

روند پیشرفت تانوما (شبکه فیبرنوری) در کشور

تانوما مخفف عبارت “تار نوری مخابرات” و اسم فناوری جدید مخابراته که در اون به جای استفاده از کابل شبکه مسی برای انتقال دیتای سرویس‌هایی مثل تلفن و اینترنت، از کابل فیبرنوری استفاده میشه چون انواع کابل فیبرنوری، می‌تونن حجم بیشتری از دیتا رو با سرعت بیشتر و اختلال کمتری منتقل کنن. تفاوت کابل بهم تابیده و کابل فیبر نوری رو قبلا به صورت مفصل توضیح دادیم.

به همین دلیل و به خاطر برتری‌های قابل توجه کابل نوری به سایر کابل‌ها، پروژه راه‌اندازی اینترنت فیبر نوری از سالها پیش در کشور آغاز شد. به این فناوری جدید در اصطلاح فنی FTTH گفته میشه که مخفف عبارت Fiber To The Home و به معنی کشیده شدن کابل فیبر نوری از نقاط مرکزی مخابرات به مقصد مشتری هست.

تانوما در کشور راه‌اندازی شد

مراحل درخواست اینترنت پرسرعت فیبرنوری

تجهیزات فیبرنوری مخابرات هنوز در تمام نقاط کشور راه‌اندازی نشده و اگه شما قصد استفاده از این فناوری رو داشته باشین، اول باید استعلام مناطق تحت پوشش فیبرنوری کشور رو بگیرین. و بعد اگه جزو مناطق تحت پوشش بودین، درخواست اینترنت فیبرنوری رو ثبت کرده و منتظر کارشناسان متخصص مخابرات باشید تا با مراجعه به محل شما، کابل‌ مخابراتی فیبر نوری رو با کابل‌های قدیمی جابجا کرده و فرایند اتصال کابل فیبرنوری رو برای محل شما طی کنن. بنابراین در کل میشه سه مرحله برای این درخواست مشخص کرد:

مراحل درخواست اینترنت پرسرعت فیبرنوری

کدام مناطق تهران، اینترنت فیبر نوری دارند؟

شهر تهران به عنوان پایتخت کشور، بسیار موردتوجه اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت بوده و هست. در حال حاضر حدودا 10 اپراتور مثل مخابرات ایران، شاتل، آسیاتک، رایتل و صبانت و غیره در این شهر اینترنت پرسرعت VDSL و اینترنت FTTH ارائه میدن. برای استفاده از اینترنت VDSL، لازمه مودم VDSL خریداری کنید و در هر نقطه از تهران، برای استعلام منطقه خودتون وارد لینک زیر شده و گزینه “وضعیت پوشش” رو کلیک کنید تا وارد نقشه مناطق تحت فیبرنوری تهران بشید. در این نقشه، مناطق تحت پوشش با رنگ سبز، مناطقی که در تعهد ایجاد پوشش هستن با رنگ طوسی و مناطقی که درخواست پوشش داشتن، با رنگ قرمز مشخص شده. شما می‌تونید منطقه خودتون رو روی نقشه پیدا کرده و وضعیت پوشش فیبرنوری رو مشاهده کنید.

کدام مناطق تهران، اینترنت فیبر نوری دارند؟

 

وضعیت پوشش فیبر نوری در منطقه شما

کدام شهرهای ایران شبکه فیبر نوری دارند؟

از مجموع 31 استان کشور، در حال حاضر 25 استان از پوشش فیبرنوری برخوردار هستن که اپراتورهای مختلفی در استان‌های ایران این خدمات رو ارائه میدن. در جدول زیر چند نمونه از این استان‌ها و اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت فیبرنوری در این استان‌ها نمایش داده شده که البته برای تمام شهرهای ایران تکمیل نیست. شما در هر نقطه از ایران بهتره برای استعلام وضعیت پوشش فیبرنوری، با مخابرات تماس گرفته و از اپراتور سوال کنید.

ردیف شهر تحت پوشش اپراتور
1 آذریایجان غربی مخابرات ایران
2 اردبیل مخابرات ایران
3 البرز مخابرات ایران
4 بوشهر مخابرات ایران
5 تهران مخابرات ایران، شاتل، رایتل، صبانت، آسیاتک
6 خراسان رضوی مخابرات ایران، شاتل
7 زنجان مخابرات ایران
8 خوزستان مخابرات ایران
9 سمنان مخابرات ایران
10 قزوین مخابرات ایران
11 قم مخابرات ایران، شاتل
12 کرمانشاه آسیاتک
13 مازندران مخابرات ایران، آسیاتک
14 هرمزگان پیشگامان، فناپ تلکام
15 یزد مخابرات ایران، پیشگامان
16 گیلان فناپ تلکام
17 مرکزی مخابرات ایران، شاتل

چرا اینترنت فیبرنوری (تانوما) بخریم؟

اگه به دنبال تهیه اینترنت فیبرنوری هستین، حتما می‌دونید که مزیت‌های اینترنت فیبر نوری چیست؟ مزیت عمده این سیستم یعنی سرعت بالای انتقال دیتا، اصلی‌ترین عاملیه که افراد رو به استفاده از اینترنت فیبرنوری ترغیب می‌کنه. اما اجازه بدید سایر مزایای این شبکه رو هم مرور کنیم:

  • اینترنت فیبرنوری سرعت و کیفیت بیشتری داره
  • اختلال و نویز اینترنت فیبرنوری پائین‌تره
  • کابل فیبرنوری عمر بیشتری از کابل مسی داره
  • چون کابل فیبرنوری پتانسیل اشتعال و آتش سوزی نداره، شبکه فیبرنوری امن‌تره
  • برق مصرفی سیستم فیبرنوری از سیستم‌های دیگه کمتره

 

 

منبع: نت ران

 

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها